Yapıcıoğlu, Diyarbakır'da STK ziyaretinde bulundu
Memleket gezileri kapsamında temaslarını sürdüren HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, beraberindeki heyetle birlikte Diyarbakır'da faaliyetlerini sürdüren Kavar-Der'e ziyaret gerçekleştirdi.
Yapıcıoğlu, Diyarbakır'da STK ziyaretinde bulundu


Beraberindeki heyetle birlikte ziyaretlerini sürdüren Yapıcıoğlu, Kavar Yolaçtı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Kavar-Der) üyeleriyle bir araya geldi.

Kavar-Der Başkanı Yusuf Denktaş tarafından karşılanan Yapıcıoğlu'na, dernek sözcüsü Sinan Duran tarafından derneğin faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Bilgilendirmenin ardından konuşan Yapıcıoğlu, Batı zihniyetinin Müslüman toplumlara dayattığı fikirlere, toplum arasına yaydıkları batıl düşüncelere dikkat çekti.

90'lı yıllarda memlekette yaşanan sıkıntılardan dolayı halkın köylerinden, bağından, bahçesinden uzak yerlere göç etmek zorunda bırakıldığını anımsatan Yapıcıoğlu, 2014-2016 yılları arasındaki gerginlikler nedeniyle de özellikle Diyarbakır'ın Sur ilçesine gelip yerleşmiş olan insanların bir kez daha sığındıkları yerden göç etmeye mecbur bırakıldıklarına vurgu yaptı.

"Hayatın temel kanunu çatışma değil; dayanışma ve kardeşliktir"

Yapıcıoğlu, "Hem köyden göç etmek zorunda kalanların hem de köyden göç ettikten sonra şehirde sığındığı yerlerden bir kez bir kez daha göç etmek zorunda kalmasına sebebiyet verenlerin hayata şu şekilde bir bakışı var: Onlar zannediyorlar ki hayatın temel kanunu savaştır, çekişmedir, kavgadır. Bu aslında belki 200 yıldan fazla bir süredir bizim milletimize empoze edilmeye çalışılan bir yanlışlıktır. Yani temeli yanlış olan, temeli eğri olan bir bina düzgün olmaz ya da eğri temelin üzerinde düz bir duvar çıkaramazsınız. Bize dediler ki; güçlü olan ayakta kalır, büyük balık küçük balığı yutar, altta kalanın canı çıksın. Halbuki bizim inancımız bunu bize böyle söylemiyor. Bizim inancımız; akrabanın elinden tutmayı hatta insanların elinden tutmayı, düşkünlerin elinden tutmayı emrediyor. Bize göre hayatın temel kanunu dayanışmadır, yardımlaşmadır, kardeşliktir. Bütün insanlar Âdem ve Havva'nın çocuklarıdır. Bütün insanlar tek bir erkek ve bir dişidendir. Allah bizi kavimlere aşiretlere ayırmış ama birbirimizle kavga edelim diye değil. Birbirimizi tanıyalım, birbirimiz ile tanışalım, birbirimizin hakkına hukukuna riayet edelim diyedir." ifadelerini kullandı.

"Değerlerimizi bizden alarak bizi değerlerimize karşı yabancılaştırdılar"

Batıl zihniyetin, Müslüman toplumları değerlerinden soyutlayarak kendi fikirlerini enjekte ettiğine dikkat çeken Yapıcıoğlu, "Değerlerimizi bizden alıp bizi kendi değerlerimize yabancı hale getirdiler. Bizim memleketimize, bizim insanımıza, bizim inancımıza, bizim toprağımıza, bizim bakış açımıza yabancı fikirleri adeta enjekte ederek bizim bağırlarımızın içerisine zerk ederek bizi birbirimize düşürdüler. Ve uzaktan oturup bizim kavgalarımızı, bizim çatışmalarımızı, bizim savaşlarımızı seyrederek keyif aldılar, bize güldüler." diye belirtti.