Diyarbakır Dağkapı Burçları yenileniyor
​Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin "Surlar da Diriliş Başlıyor" mottosuyla sürdürdüğü çalışmalarda Hamid Aytaç Hat Müzesi yapılacak Dağkapı burçlarında restorasyon başladı.
Diyarbakır Dağkapı Burçları yenileniyor

Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Diyarbakır Surlarını gelecek nesillere taşımak amacıyla "Surlar’da Diriliş Başlıyor" mottosuyla başlattığı restorasyon çalışmaları devam ediyor.

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, yerli ile yabancı turistlerin uğrak mekânı olan kentin merkezi konumundaki Dağkapı Meydanı’nda yer alan Dağkapı ve Tek Beden olarak bilinen 1, 2, 5’nolu burçlar ile 7 ve 8’nolu burçlarında çalışmalara başladı.

Ekipler, restorasyon çalışmaları kapsamında Dağkapı’da yer alan 1 ve 2’nolu burçların dış cephe iskelelerinin kurulumuyla birlikte dış cephelerde bitki temizliklerini yapıyor.

Mervan-i Mescidinin asma tavan sökümleri ve sıvalı beşik tonozların raspası çalışmalarını tamamlayan ekipler, 1 ve 2’nolu burç ve Dağkapı teras katında döşeme yenilenmesi için çalışmalarına devam ediyor.

5’nolu burcun 2’inci katında sıva raspaları işlemlerini sürdüren ekipler, 7 ve 8’nolu burçlarda yıkılan tonozların güvenlik sorunu yaratması sebebiyle askıya alınmasının ardından teras ve seğirdim yollarında bulunan toprak tabakanın temizliğine başlayacak.

Kategori: Kültür & Sanat
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-