Hatuniye Medresesi Bilgi Evi’nde çalışmalar sürüyor
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bilgi Evi’ne dönüştüreceği Hani ilçesindeki Hatuniye Medresesi’nde çalışmaların yüzde 70’ni tamamladı.
Hatuniye Medresesi Bilgi Evi’nde çalışmalar sürüyor

Haberin galerisi için tıklayın!

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, Hani ilçesinde yer alan uzun zamandır kullanılmayan ve tahribatların oluştuğu tarihi Hatuniye Medresesi’ni Bilgi Evi’ne dönüştürmek için başlattığı yenileme çalışmalarının yüzde 70’ini tamamladı.

Hatuniye Medresesi’nde basit onarım işi kapsamında dam örtüsünde, ahşap kirişlerde ve döşeme tamiratını tamamlayan ekipler, kapı ve pencere doğramalarının bakımı yaparak boyamaya hazır hale getirdi.

Drenaj kazısının devam ettiği çalışmalarda tarihi yapının duvarlarında yosunlaşma görülen bölümler temizlenecek.

Devam eden elektrik hatlarının yenilenmesi çalışması sonrası eski armatürler de yenileri ile değiştirilecek.

Akıllı sınıflarda temel dersler verilecek

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı, 1500 öğrencinin faydalanacağı Hatuniye Medresesi Bilgi Evi’nde, kütüphane, konferans salonu, akıl ve zekâ, bilişim, müzik ve resim sınıflarının yer alacağı 12 derslikli akılı sınıflar oluşturacak.

Ücretsiz Fen Bilgisi, Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler ve İngilizce eğitimlerinin verileceği Hatuniye Medresesi Bilgi Evi’nde öğrenciler, temel dersler dışında kültürel, sosyal ve sportif faaliyetlerden de yararlanabilecek.

Hatuniye Medresesi’ndeki çalışmalar Eylül ayı sonunda tamamlanarak, Bilgi Evi aracılığıyla Hanili öğrencilerin hizmetine sunulması hedefleniyor. (AMED HABER) 

Kategori: Kültür & Sanat
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-