Diyarbakır fethinin 1382'nci yıldönümünde yad edildi
Diyarbakır'ın fethinin 1382'nci yıldönümü münasebetiyle Sahabe-Der tarafından "Diyarbakır'ın Fatihlerini Anma ve Anlama Kur-an-ı Kerim Ziyafeti" etkinliği düzenlendi.
Diyarbakır fethinin 1382'nci yıldönümünde yad edildi

Haberin galerisi için tıklayın!


Peygamberler ve sahabeler şehri Diyarbakır'ın Mekke'nin fethinden kısa bir süre sonra İslam orduları tarafından fethedilmesinin ve İslam topraklarına katılmasının 1382'nci yıldönümü farklı etkinliklerle kutlanıyor.

Sahabe-Der tarafından Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan Hazreti Süleyman Camii yerleşkesinde düzenlenen programa yediden yetmişe birçok kişi katıldı.

Sunuculuğunu Fatih Taş'ın yaptığı, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program günün anlam ve önemine binaen yapılan konuşmalarla devam etti.

selamlama konuşmasını yapan Sahabe-Der Yönetim Kurulu Üyesi Muttalip Güngen, "Buradan ilan ediyoruz ki kutlu Sahabe-i Kiram'ın bizlere miras bıraktığı bu aziz dava torunları tarafından devam ettiriliyor Elhamdülillah. Bu bizim için bir sevinç ve umut kaynağıdır. Bugün sahabenin mezarlarının yanı başında bu programı organize etmek ve böyle bir etkinlikte bulunmak bizim için şereftir." ifadelerini kullandı.

Muttalip Güngen

"1382 yıl önceki ruh, halen aynı heyecanla hayattadır"

Sahabenin Müslümanlara bıraktığı mirası çok iyi bildiklerini belirten Güngen, Filistin'de yaşananlara da değinerek "Yaşadığımız tüm meskenler, fetih ruhuyla hep diri olmalıdır. Gazze'de Müslümanların direnişine hepimiz şahitlik ettik. Vallahi Filistinli Müslümanlar sahabe gibiydiler. Onlar cihad ederken tüm dünyaya dipdiri olduklarını gösterdiler. Müslümanlara 1382 yıl önce üfürülmüş ruh, halen aynı heyecanla hayattadır." şeklinde konuştu.

Diyarbakır'ın fethini anlama çerçevesinde bir konuşma yapan Doktor Sertaç Tekdal, Müslümanların bu topraklarda bugün yaşayabilme sebebinin İslam'dan kaynaklanan izzet ve şerefin ve