Dışişleri Bakanlığından işgal rejimine "saldırıları durdurma" çağrısı
Dışişleri Bakanlığı, BM'nin ateşkes çağrısının ardından açıklama yaptı. Kararın memnuniyet verici olduğu belirtilirken, siyonist işgal rejimine de saldırıları durdurma çağrısı yapıldı.
Dışişleri Bakanlığından işgal rejimine

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun Gazze'de "acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes çağrısında bulunarak çatışmaların durdurulmasının" istendiği karar tasarısının geniş bir destekle kabul edilmesinin "memnuniyetle karşılandığı ancak yeterli bulunmadığı" belirtilerek, metinde yer alan çağrıların "süratle hayata geçirilmesi" temennisinde bulunuldu.

Bakanlıktan, BM Genel Kurulunda kabul edilen "Sivillerin Korunması ve Yasal ve İnsani Yükümlülüklerin Yerine Getirilmesi" başlıklı karar tasarısı hakkında yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 10. Acil Özel Oturumu'nda sunulan 'Sivillerin Korunması ve Yasal ve İnsani Yükümlülüklerin Yerine Getirilmesi' başlıklı karar tasarısının geniş bir destekle kabul edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz." ifadesi kullanıldı.

Bu kararda, acil, kalıcı ve sürdürülebilir bir insani ateşkesin yanı sıra temel gıda ve hizmetlere tam, güvenli ve kesintisiz insani erişim sağlama çağrılarının da yer almış olmasının önemsendiği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Gazze'de Filistin halkını barbarca topyekün hedef alan saldırılar karşısında BM Güvenlik Konseyinin sessiz ve etkisiz kaldığı bir ortamda, uluslararası camianın çoğunluğunun duygularına tercüman olan bu Genel Kurul kararını yeterli bulmasak da metinde yer alan çağrıların süratle hayata geçirilmesini temenni ediyoruz."

"İsrail'i uluslararası camianın bu müşterek sesine kulak vermeye, saldırıları durdurmaya ve barışa fırsat tanımaya çağırıyoruz." ifadesi kullanılan açıklamada, Filistin meselesinin adil bir çözüme kavuşturulmadan, Orta Doğu'da kalıcı barış ve istikrarın mümkün olmayacağı gibi işgal rejiminin kendi güvenliğini sağlayabilmesinin de olanaksız olduğu belirtildi. (İLKHA)

 

Kategori: GÜNCEL
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-