Çınar'da halk Filistin direnişine destek için bir araya geldi
Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde bir araya gelen halk, Filistinli mücahitlerin, işgalci siyonistlere karşı başlattığı "Aksa Tufanı" operasyonuna desteklerini sunarak Filistin halkının muzaffer olması için dua etti, İslam ülkelerine çağrıda bulundu.
Çınar'da halk Filistin direnişine destek için bir araya geldi

Mescid-i Aksa davası için mücadele veren Filistinli Müslümanların, siyonist çetelerin vahşet ve zulümlerine karşı "Aksa Tufanı" adıyla başlattıkları operasyona destek amaçlı HÜDA PAR Çınar İlçe Başkanlığı tarafından kitlesel basın açıklaması yapıldı.

HÜDA PAR Çınar İlçe Başkanlığı, Mescid-i Aksa davası için mücadele veren Filistinli Müslümanların, siyonist çetelerin vahşet ve zulümlerine karşı "Aksa Tufanı" adıyla başlattıkları operasyona destek amacıyla, cuma namazına müteakip Dörtyol Camii avlusunda kitlesel basın açıklaması yaparak, Mescid-i Aksa'nın özgürlüğüne giden her meşru eylemin yanında olduklarını açıkladı.

Basın açıklaması metni HÜDA PAR Çınar İlçe Başkanı Abdurrahman Tekdal tarafından okundu.

"Bismillahirrahmanirrahim. 'Allah, kendi yolunda çarpışırken öldüren ve öldürülen müminlerin canlarını ve mallarını, karşılığında cennet vermek üzere satın almıştır. Bu, Allah'ın Tevrat'ta, İncil'de ve Kur'an'da yer almış gerçek bir vaadidir. Kim Allah'tan daha fazla sözüne bağlı olabilir! O halde yaptığınız bu alışverişten ötürü sevinin. İşte büyük bahtiyarlık da budur." Tevbe Suresi 111'inci ayeti okuyarak sözlerine başlayan Tekdal, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bugün dünyanın dört bir yanında ümmetin azizleri 'Cuma Tufanı' adıyla Filistin'e destek gösterileri gerçekleştirmektedir. Bizler de bu amaç ve gaye için bir araya gelmiş bulunmaktayız.

1917'de başlayan İngiliz işgaliyle birlikte siyonist terör örgütleri tarafından Filistin halkına yönelik gerçekleştirilen sistematik terör saldırılan ve katliamlar devam etmektedir. Terör rejimi son günlerde Filistinli kardeşlerimize yönelik soykırım uygulamaktadır. Abluka altındaki Gazze'de 2,5 milyonu aşkın kardeşimiz dünyanın en büyük açık hava hapishanesine alınmış durumdadır.

Filistin halkı ise soykırım ve işgal karşısında mukavemet göstermekte; Mescid-i Aksa'yı, kendi topraklarını, vatandaşlarının canını ve İslam ümmetinin izzetini ve şerefini korumaktadır. Tüm işgal güçlerinin saldırılarına karşı büyük bir direniş gösteren ve direniş cephesini büyüten aziz Aksa Tufanı mücahitlerini selamlıyoruz. Onlar direndiler, öne atıldılar ve kaçmadılar!"

ABD ve batılı ülkelerin bir bütün olarak siyonist rejime tam destek vermediklerini belirten Tekdal, "Buna karşın İslam ülkeleri ya tamamen sessizlik içerisinde ya da katliamdan başka bir şey bilmeyen siyonist rejime sözde itidal çağrısı yapmakla meşgul oluyorlar. İnsanlık Gazze'de can çekişirken İslam ülkelerinin bu pasif tavrı bir utanç sebebidir. Siyonist işgal rejimi bütün bir İslam ümmetine ve mukaddes değerlerimize savaş açmış durumdadır. Filistin'de asıl ve tek sorun siyonist işgaldir ve tek suçlu da siyonist rejim ve bunların destekçileridir. Siyonist işgal, yalnızca Filistin için değil, başta bölgemiz olmak üzere dünya barışı için çok ciddi bir tehdittir. O halde bu tehdide karşı hepimiz aynı yerde buluşup, ortak bir tavır takınmak durumundayız." ifadelerini kullandı.

Kudüs davasının, Mescid-i Aksa davasının bütünüyle İslam ümmetini ilgilendiren bir dava olduğunun altını çizen Tekdal, "Mescid-i Aksa hepimizin ilk kıblesidir ve orada zulüm gören Filistinliler de hepimizin kardeşleridir. Onlar bizim adımıza orada bir mücadele, bir savaş, bir direniş ortaya koymaya çalışıyorlar. Ümmetin kurumlan, hükümetleri, partileri, sivil güçleri, teşkilatları, şahsiyetleri; temel insan hakları, ekonomi, siyasi, sosyal, askeri ve manevi yönleriyle Müslüman kardeşlerinin yanında yer almalıdır. İslam ümmeti Filistinli kardeşlerini aç, susuz ve ilaçsız bırakmamalıdır." şeklinde konuştu.

Açıklamanın son kısmında tüm Müslümanlara seslenen Tekdal, "İşgalci çeteyi: gelinen aşamada katliamcı ve işgalci uygulama ve politikalarından vazgeçmesi, Gazze'ye uyguladığı ambargoyu kaldırması ve yeni bir katliama girişmemesi konusunda uyarıyoruz. HÜDA PAR olarak bir kez daha en yüksek sesle haykırıyoruz ve diyoruz ki; canımızla, kanımızla, malımızla ve evlad u iyalimizle ilk kıblemiz Mescid-i Aksa'nın ve direnişin yanındayız. Filistin'in ve Mescid-i Aksa'nın özgürlüğüne giden her meşru eylemin yanındayız ve destekçisiyiz. Bu yolda üzerimize düşen her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız. Direnişe ve dirilişe selam olsun!" dedi.

Kategori: Dünya
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-