Euro

34,9459

Dolar

32,1801

Altın

2.507,20

haberler
Genel

Diyarbakır'da Filistin şehidleri için gıyabi cenaze namazı kılındı

Peygamber Sevdalıları Vakfı, "Aksa Tufanı" operasyonunda şehid edilen Filistinli mücahidler için Diyarbakır'da gıyabi cenaze namazı ve işgal rejimine karşı başlatılan mücadeleye destek amaçlı basın açıklaması programı düzenledi.
  • Ekleme: 12.10.2023 01:13 Güncelleme: 19.05.2024 23:12
admin
Diyarbakır'da Filistin şehidleri için gıyabi cenaze namazı kılındı

"Aksa Tufanı" operasyonu 5'inci gününde de devam ederken dünyanın dört bir yanından destek açıklamaları ve gösteriler de devam ediyor.

Peygamber Sevdalıları Vakfı koordinatörlüğünde merkez Sur ilçesi Şeyh Said Meydanında bir araya gelen Diyarbakırlılar, bir kez daha Filistin'e olan bağlılıklarını gösterdi.

İTTİHADUL ULEMA Yönetim Kurulu Üyesi Molla Remzi Uçar imamlığında kılınan yatsı namazından sonra şehid olan Filistinli Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Murat Koç

Sık sık tekbir ve sloganların yankılandığı Şeyh Said Meydanında katılımcılara hitaben konuşan Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Murat Koç, "Aksa Tufanı" operasyonunu eleştirenlere cevap mahiyetinde Filistinli halkının haklı mücadelelerinin gerekçelerini aktarırken Müslümanların son zamanlarda başlatılan kara propagandalara karşı duyarlı olması uyarısında bulundu.

"Aksa Tufanını eleştirenler, İslam adına direnenlere düşmanlık sergileyen kesimlerdir"

"Cumartesi günü siyonist rejimin hiç beklemediği bir anda adeta kalbine yönelen sızma girişimi hepimizi gururlandırmış, sevince boğmuş ve siyonist çetenin oluşturduğu büyüklük algısını Allah'a hamdolsun ki yerle yeksan etmiştir." diyerek mücahidlerin zaferini sevinçle karşılayan Koç, "Her şeyden evvel siyonistleri zillete düşüren alçaltan ve bu başarı eylemlerinden ötürü rabbimize hamd ediyoruz. Filistinli kardeşlerimiz malumunuz 80 yıldır bu bedeli ödüyorlar. Kardeşlerimiz; mübarek Kudüs, Yahudi işgalciler tarafından çiğnenmesin, Müslümanların kıblesi ve ikinci mabedi olarak varlığını sürdürsün diye bu bedeli ödüyor. Tüm dünyanın sessizliğine, Müslümanların kendilerini yalnız bırakmasına rağmen kardeşlerimiz direnişten vazgeçmedi. Kardeşlerimiz Kudüs'ün bir bütün olarak Filistin'in özgürleştiği, hep birlikte Kudüs'te namaz kılacağımız günün özlemiyle bu mücadeleyi sürdürüyor." dedi.

Farklı platformlarda "Aksa Tufanı" operasyonunu eleştirenlere cevap mahiyetinde konuşan Koç, " Birileri şaşırıyor, soruyor, HAMAS neden şimdi saldırdı, zamanı mıydı yeri miydi? Soruyu soranlar bilelim ki, peşin olarak en başta İslam'a ve sonra İslam adına direnenlere düşmanlık sergileyen kesimlerdir. Çünkü Gazze ilk defa saldırıya uğramıyor. HAMAS Filistin'de siyonist rejimle ilk defa savaşmıyor ve son bir yıla baktığımızda Filistin'de binlerce Müslüman şehit edilmeye devam ediyor." ifadelerini kullandı.

"HAMAS, israili yok etmek ve Kudüs'ü özgürleştirmek için saldırıyor"

Koç, "Mescid-i Aksa ve dinimizin temel değerleri ayaklar altına alınarak çiğnenmeye devam ediyor, ibadetler yasaklanıyor. Müslümanların aksa'ya girişi engelleniyor. Tüm bunlara rağmen sanki Filistin'de barış varmış gibi HAMAS Gazze'ye niye saldırıyor diye soruyorlar. HAMAS israili yok etmek, Kudüs'ü özgürleştirmek için saldırıyor." şeklinde konuştu.

Çok yoğun bir yalan propaganda ve çarpıtma haberlerle karşı karşıya kalındığına dikkat çeken Koç, özellikle sosyal medyada, dijital alanda Filistin ve HAMAS'ın direnişini karalayan sayısız haberlerin olduğunu, bunlara karşı Müslümanlarında ellerindeki telefon ve dijital imkanlarla karşı koyması gerektiğini, Filistinli Müslümanların mücadelesini çevredeki insanlara anlatması gerektiğinin altını çizdi.