Euro

35,8578

Dolar

32,8875

Altın

2.545,65

haberler
Genel

STK'lardan çağrı: Soykırım uygulayan israil ile tüm ilişkiler hemen kesilmeli

İşgalci siyonist şebekesinin Gazze'deki saldırılarına sert tepki gösteren Diyarbakır'daki bazı STK'lar, işgal rejimi ile derhal tüm ilişkilerin kesilmesi çağrısında bulundular.
  • Ekleme: 10.10.2023 23:32 Güncelleme: 19.06.2024 22:45
admin
STK'lardan çağrı: Soykırım uygulayan israil ile tüm ilişkiler hemen kesilmeli

Hamas'ın Aksa Tufanı Operasyonu neticesinde büyük kayıplar veren işgal rejimi, Gazze'de hedef gözetmeksizin yaptığı bombardımana Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinden tepkiler gelmeye devam ediyor. 

Siyonist işgal rejiminin soykırım yaptığını, Gazze halkını her türlü yaşam hakkından mahrum bıraktığını, bu şekilde yapılan saldırıların hiçbir savaş hukukunda bulunmadığını belirten STK temsilcileri, böyle bir şebekeyle derhal her türlü ilişkinin kesilmesi gerektiği çağrısında bulundu. 

Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı Ramazan Tekdemir, Özgür -Der Diyarbakır Şube Başkanı Murat Koç ve Anadolu Gençlik Derneği Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Enes Akdemir, önemli değerlendirmelerde bulunarak bir an önce bu terör şebekesinin durdurulması gerektiğini belirttiler.

"Gazze halkı 17 yıldır çok ağır ve ölümcül bir ablukayı yaşıyor" 

Gazze halkının 2006 yılından bu yana çok ağır ve ölümcül bir abluka yaşadığını, işgal rejiminin tüm uluslararası insan hakları kurallarını hiçe saydığını hatırlatan Memur-Sen Diyarbakır İl Başkanı Ramazan Tekdemir, "Gazze, adeta bir toplama kampına dönüştürülmüş. Elektrik ve su yok, insani yaşam koşulları ile gıda çok sınırlı, Gazze'ye tüm giriş çıkışlar kontrol altında ve tamamen israil’in denetiminde. Gazze'nin yaşadığı bu dramla elbette içeride biriktirdiği bir tepki var. Gazze halkı en temel haklarını, Birleşmiş Milletler kararlarıyla tesis edilen uluslararası hukukun garantörlüğündeki sözleşmelerde yer alan haklarını talep ediyorken, israil, tüm bu kararları hiçe sayıyor. ABD güdümünde Gazze'de bir savaş ve büyük bir mezalim var. Çocuklar ve kadınlar öldürülüyor, evlere bombalar atılıyor ve bu hal karşısında da en kötüsü kulakları sağır eden sessizlik var. Birleşmiş Milletler haçlı zihniyetinin şekillendirdiği kararlara imza atıyor. ABD, israil üzerinden orayı bir polis noktası addederek kendi Orta Doğu projesine yönelik amaçlarını gerçekleştirmeye çalışıyor." İfadelerini kullandı.  

"Buradaki ağır drama, İslam devletleri tamamen seyirci kalıyor" 

Zulme karşı sessiz kalmanın hiçbir gerekçesi olmadığını belirten Tekdemir, "Bütün bu batı bloğunun yekpare bir şekilde direniş karşısındaki tutumunu eleştirecek, ciddi itiraz edecek bir taraf olması gerekiyor. Bu tarafından da İslam devletlerinden halkı Müslüman olan devletlerin olması gerekiyor, ama maalesef hem İslam devletleri hem halkı Müslüman olan devletler düşkün bir sessizliği tercih ediyor. Beklentimiz, buradaki insani drama ve mezalime karşı İslam devletlerinin ses çıkarması, halkı Müslüman devletlerin buna itirazını dillendirmesi ve net bir tutum almasıdır. Bugün siyonizmin ve israil’in yanında safını netleştiren devletler var. ABD ve Avrupa Birliği bunu yapıyor. Birleşmiş Milletler camiasını oluşturan taraf devletler israil’in yanında pozisyon alıyor ve uluslararası alanda Gazze'yi yalnızlaştıracak birtakım politikalar güdüyorlar. İslam devletleri ise tamamen olaya seyirci kalıyor, buradaki ağır drama sessizliği tercih ediyor." şeklinde konuştu. 

"İşgalci şebeke, birliğimizin olmayışından cesaret almaya devam edecek" 

İşgal rejiminin, savaş suçu işlediğini ve Gazze'de soykırım uyguladığını açık bir dille ifade edilmesi gerektiğini, ülkemizden beklentilerinin net bir tutum alınması olduğunu söyleyen Tekdemir şunları kaydetti: 

"Ülke yönetimimiz, Uluslararası devlet ve cemiyetleri buradaki olaya karşı tutum almaya zorlasın ve bu noktada kendi tavrım netleştirip Gazze'nin yanında olduğunu belirtsin. Bunu yapsın ki tarih sayfalarında şerefli bir konuma yükselsin. Bu noktada önce kendi ülkemize çağrıda bulunuyoruz: Lütfen tavrınızı netleştirin, açık bir dille israil’in yaptığı melaneti, savaş ucu işlediğini, soykırım uyguladığını net bir dille ifade edin ve yapılması gerekenleri de sıralayın. Bu anlamda tavrınız tutumunuz net olsun. Ayrıca halkı Müslüman devletler de artık bu konfor alanından dışarı çıksın; sultanlarını, saraylarını, yaşam alanlarını, liderliklerini ve yaşam standartlarının belirlediği bu pozisyondan dışarı çıksınlar. Onlar da itiraz dilini seslendirsin. Müslüman devletler olarak bir araya gelmenin Gazze'ye nasıl bir insani koridor açacağının, israil’e karşı hangi uygulamaları başlatacaklarının, hangi ambargoları getireceklerinin, ilişkilerinde nasıl bir çizgiyi kullanacaklarının manifestosunu hazırlasınlar. Eğer Müslüman devletler ve halkı Müslüman devletler bir arada olmazsa bunlar birliğimizin olmayışından cesaret almaya devam edecekler. O cesareti bulduklarında da saldırılarını arttırmaya ve Gazze'yi büyük bir yıkımla baş başa getirmeye devam edecekler." diye belirtti.