Euro

35,8578

Dolar

32,8875

Altın

2.545,65

haberler
Genel

Kendisine avukat tayin etmeyen hâkimden şikayetçi oldu

Eşinden boşanmak için dava açan S.K., mahkeme heyetinden "avukat desteği" talebinde bulundu. Barodan avukat temin edilmesi isteği geri çevrilen S.K. hâkimden şikayetçi oldu.
  • Ekleme: 30.03.2023 16:29 Güncelleme: 19.06.2024 17:08
admin
Kendisine avukat tayin etmeyen hâkimden şikayetçi oldu

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde ikamet eden S.K. isimli kadın, Aile Mahkemesi sıfatıyla Çermik Asliye Hukuk Mahkemesi'ne boşanma için başvuruda bulundu. Maddi imkanları olmadığı için dava dosyasının takibi için herhangi bir avukatla anlaşamayan S.K., mağduriyetini dile getirerek kendisine avukat tayin edilmesi talebiyle Çermik Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliğine başvuruda bulundu.

Hukuk Mahkemeleri Kanununca "davanın avukat ile takibi gerekiyorsa ücreti sonradan ödenmek üzere bir avukat tayini…" şeklinde belirtilmesine rağmen mahkeme hâkimi A.E., iddialara göre davacı S.K.'nin talebini reddedip Diyarbakır Barosu'nu adres gösterdi.

Davacı S.K.; mevzuatta, adli yardım talebinin reddi kararına karşı kaç gün içerisinde nereye itiraz edebileceği bilgilendirmesinin yapılmasının yanı sıra ilgili hakimliğin "devlet işlerinde ilgili kişilerin hangi kanun yolları ve mercilere başvuracağı ile sürelerini belirtmek zorundadır" hükümlerini ihlal ettiği ve görevini kötüye kullandığı iddiasıyla hâkim A.E.'den şikayetçi oldu.