Dava adamı Sıddık Durğun cezaevinde vefat etti
İslami davadan dolayı tutuklu bulunan Sıddık Durğun, kaldığı Elazığ R Tipi Cezaevinde Hakk'ın rahmetine kavuştu.
Dava adamı Sıddık Durğun cezaevinde vefat etti

​​​​​​​ Ağır demans hastası 72 yaşındaki Sıddık Durğun (Xalê Muhammed), tek başına kaldığı Elazığ R Tipi Cezaevindeki odada cumartesi günü sabah saatlerinde hayatını kaybetti.

Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde dünyaya gelen ve orada ikamet eden, halk arasında Xalê Muhammed olarak tanınan Sıddık Durğun, 1990'lı yıllarda ilçede yaptığı İslami faaliyetlerde ön saflarda yerini aldı. Özellikle gençlerle ilgilenen Durğun, onlara İslami ahlakı aşılıyordu. Bu davranışı karanlık yapıları rahatsız etmiş ve Durğun'u ölümle tehdit etmişlerdi.

O dönemin PKK elemanları onu ölüm listelerine almış ancak Durğun, o tehditlere boyun eğmemişti. Cesareti ve takvasıyla tanınan Xalê Muhammed, gençlere bu yönüyle hep örnek olmuştu.

Durğun, İslami faaliyetlerinden dolayı ilk olarak 2000 yılında tutuklandı, 7 ay sonra tahliye oldu. Yargılandığı mahkemenin 2009'da sonuçlanmasıyla 2021 yılına kadar muhacir hayatı yaşayan Durğun, 17 Şubat 2021'de yakalanarak cezaevine gönderildi. 

25 aydır cezaevinde olan ağır demans hastası 72 yaşındaki Durğun, fazla yürüyemiyor, çoğunlukla tekerlekli sandalye kullanıyordu. Defalarca Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesine heyet raporu almak için gönderilen Durğun'a rapor verilmedi. Son olarak geçtiğimiz aylarda olumlu bir rapor verildi ancak bu sefer İstanbul Adli Tıp Kurumu olumlu bir rapor vermedi.  

Kardeşlerini ve çocuklarını tanımayacak kadar hafıza kaybı yaşayan Durğun, tek başına kaldığı Elazığ R Tipi Cezaevindeki odasında vefat etti.

Naaşı ailesine teslim edilen Durğun, Diyarbakır'ın Hazro ilçesinde kılınan cenaze namazının ardından defnedildi. (İLKHA)

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-