Vatandaş su göletine dönen sokaklardan şikayetçi
Son günlerde başlayan mevsim yağışlarıyla beraber cadde ve sokakları su göletine dönen Memur-Sen TOKİ'de herhangi bir hizmetin yapılmadığını belirten sakinler, oluşturulan şikayetlere belediye birimlerinin duyarsız kaldığından yakındı.
Vatandaş su göletine dönen sokaklardan şikayetçi

Haberin galerisi için tıklayın!

Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesindeki Memur-Sen TOKİ'nin sokakları bakımsızlıktan geçilmiyor.

Yağışlı havaların başlamasıyla ilçede 1124 konutun bulunduğu Memur-Sen TOKİ'de başta okul ve çevresi olmak üzere birçok yoldaki rögarların tıkanması dolayısıyla cadde ve sokaklar sular altında kaldı.

Yaşanan aksaklıklara ilişkin sorun ve sıkıntıları dile getiren site yönetimi, söz konusu problemleri DİSKİ'ye bildirdiklerini ve yönlendirilen ekiplerin çalışma yapmadan alanı terk ettiklerini, rögarlara yönelik yapılan çalışmalarda doldurulan çöp poşetlerinin toplatılmadığını dile getirerek denetim mekanizmasının olmadığını ileri sürdü.

"153'ü aradığımızda can kulağıyla dinliyorlar ama çalışmayı bahanelerle geçiştiriyorlar"

Memur-Sen TOKİ Site Yönetim Müdürü ve aynı zamanda Mehmet Akif İnan İlkokulu Aile Birliği Başkanlığını yürüten İbrahim Bozkurt, okul yolunda yaşadıkları sıkıntıyı dile getirdi.

Bozkurt, "Burası, Memur-Sen TOKİ'den Mehmet Akif İnan İlk ve Ortaokulu'na giden tek yol, 1500 öğrencinin geçtiği tek güzergâhtır. Okul Aile Birliği Başkanlığı olarak belediyeye şikâyette bulunduk. Sözde gelip temizliğini yaptılar ama bir türlü açamadılar. Açılması için suyun çekilmesini bekliyorlar. Kış aylarına girdik, mevsim boyunca yağış olacak. Bunun yapılması için yazı mı bekleyeceğiz? Öğrencilerimiz eğitim gördükleri yerde sabahtan akşama kadar ıslak bir şekilde duruyor ve aynı zamanda evlerine geldiğinde de ayakları ıslak. Büyük bir mağduriyet oluşmuş, bu mağduriyetin en kısa sürede giderilmesini istiyoruz." dedi.

Söz konusu arızalarla alakalı olarak ilgili birimlerle yaptıkları görüşme trafiğini aktaran Bozkurt, "153'ü arayın diyorlar. 153'ü aradığımızda can kulağıyla dinliyorlar ama yaptıkları şudur: Birime iletiyorlar ama birimi takip edecek bir mekanizma yok. İlettikten sonra DİSKİ buraya geliyor 'Ben yapamam, önce temizlikçinin gelmesi lazım veya yol çökmüş, yolun kazılması gerekiyor' gibi bahanelerle olayı geçiştiriyorlar. Kaç senedir bu şekilde mağduriyetimiz devam ediyor." diye konuştu.  

"Yetkililerden yardım talep etmiyoruz, hakkımız olan şeyi bir an önce yapmalarını istiyoruz"

Yaklaşık 7 senedir Memur-Sen TOKİ'lerde ikamet eden İsmail Karadağ, yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı:

"İlk sene biraz idare ediyordu ama şimdi yağmur yağdığı zaman caddeler su topluyor. Site yönetimi ve muhtarlık olarak Kayapınar Belediyesine müracaat ettik. Bir türlü gelip bu yolu yapmadılar. Biz bu durumdan çok mustaribiz. Sıkıntımızı gidermeleri için ana caddeyi kapatmayı düşündük, onu da Memur-Sen sakinleri olarak kendimize yakıştıramadık. Bir çözüm bulunmazsa site sakinleri toplanıp yolu kapatacağız ki yetkililer sorunumuzu görsün. Buranın bir an önce yapılması lazım, halk çok mağdur. Yetkililer buna bir el atsın. Yetkililerden yardım talep etmiyoruz, hakkımız olan şeyi bir an önce yapmalarını istiyoruz."

"153'ü aradım, durumu anlattım 'tamam' dediler, 5 gündür gelen olmadı"

Sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten site sakinlerinden Siracettin Sönmez ise, belediye tarafından Memur-Sen TOKİ'ye temizlik personeli görevlendirilmesi talebinde bulundu.

Sönmez, "Yaklaşık 5 gün evvel görevliler kanalizasyonu temizleyip işlerini bitirdikten sonra poşetlerini burada bırakıp gittiler. Herhâlde birazdan alırlar zannettim. Her çöp poşetinde gramla çöp vardı. Hem israf hem de kötü bir görüntü arz ediyor. 153'ü aradım, durumu anlattım 'tamam' dediler. 5 gündür gelen olmadı. Metropol bir şehirde çöplerin bu şekilde sokaklarda arz edilmesi kötü bir şeydir, sonuçta insan yaşıyor burada." ifadelerini kullandı.

Okulda eğitim gören çocukların durumlarına da değinen Sönmez, "İlerde okul var, çocukların suyun içerinde yürümesi ve ıslanması doğru değildir. Belediyeden rica ediyorum, buraya bir el atsınlar. Sonuçta burada 2-3 tane okul var, çocuklara kötü örnek olmasın. Gideri açtılar ama ilgilenmediler. Burada kimseyi eleştirme gibi bir durumumuz yok. Buraya en azından bir temizlik görevlisi bırakılsın." dedi.

Konuya ilişkin DİSKi'den herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kategori: Yerel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-