HÜDA PAR Silvan İlçe Başkanı Balyen: İlçe tarihine sahip çıkılmıyor
​HÜDA PAR Silvan İlçe Başkanı Adnan Balyen, ilçedeki surların sahip çıkılmadığı için yıkıldığını belirterek yetkililerden tarihi yerlerin imar edilmesini istedi.
HÜDA PAR Silvan İlçe Başkanı Balyen: İlçe tarihine sahip çıkılmıyor

Balyen, ilçeyi çevreleyen surların kalıntılarını beraberindeki heyetle ziyaret ederek basın açıklaması yaptı.

Silvan, Diyarbakır'dan da eski bir tarihe sahip olduğunu belirten Balyen, Silvan Kalesi'nin toplam 2200 metre uzunluğunda olup surlardan 50 burç ve kule olduğunu hatırlattı.

Hal böyle iken Silvan'ın tüm surlarının yıkıldığını, ziyaret ettikleri yerde bulunan kalenin de harabe olduğunu ve kaderine terk edildiğini söyleyen Balyen, "Yetkililere ve özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sesleniyoruz. Türkiye'nin herhangi bir yerinde tarihi bir yer olduğu zaman hemen el atılıp imar ediliyor. Fakat onlarca yıldır Silvan'ın tarihi yıkık döküktür ve bu konuda bir adım atılmıyor. Böyle bir tarihi olan Silvan'a sahip çıkılmasını istiyoruz. Kalelerin imarı için ne gerekiyorsa yapılmasını istiyoruz. Halkın da talebi bu yöndedir." diye konuştu.

Silvan ilçe merkezinin 5 km kuzeydoğusunda bulunan binlerce yıllık Hasuni Mağaralarına da sahip çıkılmadığını söyleyen Balyen, mağaralara ulaşımın sağlanamadığını ifade etti. Balyen, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Kılıçarslan ve kızı Saide Hatun'un mezarının bulunduğu alanın da adeta bir çöplük haline geldiğini söyledi. 

Kategori: Yerel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-