Diyarbakır halkı şehir hastanesinin bir an önce tamamlanmasını bekliyor
Diyarbakır Şehir Hastanesi inşaatının farklı sebep ve gerekçelerle durdurulması karşısında tepkilerini dile getiren Diyarbakırlılar, sağlık alanında yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek çalışmaların başlatılması için yetkilileri göreve davet etti.
Diyarbakır halkı şehir hastanesinin bir an önce tamamlanmasını bekliyor


Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ilçesinde yapılması planlanan şehir hastanesi inşaatı, ihaleyi kazanan firmanın artan maliyetler nedeniyle işten çekilmesi nedeniyle durdurulduğu belirtildi.

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında gerçekleştirilen bin yataklı şehir hastanesi ihalesinin ardından 2 Kasım 2021'de sözleşme imzalandı ve hastane için çalışmalara başlandı. Kayapınar ilçesine bağlı Talaytepe Mahallesi'nde 439 dönümlük arazi üzerine kurulması planlanan inşaat çalışmaları nisan ayında durdu.

Birçok kentte olduğu gibi Diyarbakır'da da mevcut hastanelerin gerek fiziki gerekse donanım ve personel açısından hasta yükünü kaldıramaması mağduriyetlere neden oluyor.

Diyarbakır Devlet hastanelerinin yükü kaldıramamasından dolayı yaşanan mağduriyetleri gidermesi amacıyla inşa edilecek olan Diyarbakır Şehir Hastanesinin 2021'de temelinin atılması 2023'te ise tamamlanması hedefleniyordu, fakat inşaata henüz başlanılmadı.

"Hastaneler ve doktorlar yükü kaldıramaz hale geldiği için sıra ve randevu alamıyoruz"

Burhan Akkor

20 gündür tedavi için Dicle Üniversitesi Hastanesinde olduğunu belirten Burhan Akkor, "Burada hastalara doğru düzgün bir tedavi yapılamıyor. Vatandaş mağdur, çok sıkıntı yaşıyoruz ve ilgilenen kimse yok. Yetkililer, şehir hastanesini yapacağız diyor fakat herhangi bir icraat göremedik." dedi.

Mehmet Can

Şehir hastanesinin tamamlandığında doğu ve güneydoğunun en büyük hastanelerinden biri olacağını söyleyen Mehmet Can, "Diyarbakır hastaneleri hasta yükünü kaldıramaz hale geldiği randevu ve sıra bulamıyoruz. Yetkililerin bu sorunları çözmesi gerekiyor. Şehir hastanesinin en hızlı şekilde tamamlanması Diyarbakır ve çevre illerin faydasına olur." şeklinde konuştu.

"Yetkililer şehir hastanesini yapacağız diyor fakat herhangi bir icraat göremedik"

Berike Dayancı

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde yaşadığını ve tedavi için Dicle Üniversitesi Hastanesine gelen Berike Dayancı, "Hastanelerin talepleri karşılayamamasından dolayı her gelişimden günler sonra randevu veriyorlar." dedi.

Özel bir hastanede çalışan bir hemşire olduğunu ve çalıştığı hastaneye maddi olarak güç yetiremediği için Dicle üniversitesi Hastanesine geldiğini belirten Gurbet Baykuşak, "Devlet hastaneleri yetersiz kaldığı için halk özel hastanelere gitmek zorunda kalıyor. Benim gibi özel hastanelere güç yetiremeyenler ise devlet hastanelerine mahkûm kalıyor. Fakat buradaki hastane de yetersiz kalmış durumda." ifadelerini kullandı.  

Mehmet Fesih Matyar

Şiddetli ağrılarından dolayı Dicle Üniversitesi hastanesine geldiğini belirten Mehmet Fesih Matyar, Diyarbakır Şehir Hastanesini TV'lere çıkıp derler yapıyoruz ama maalesef yapılmıyor, olan halka oluyor. MR çektirmek için bir ay sonrasına randevu verdiler." diyerek var olan eksiklikleri dile getirdi.

Kategori: Genel