Karacadağ’daki jeosit alanları tespit edilecek
​Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Karacadağ Kalkınma Ajansı arasında Karacadağ’daki jeosit alanlarının tespiti için protokol imzalandı.
Karacadağ’daki jeosit alanları tespit edilecek

Büyükşehir Belediyesi, "Mezopotamya'nın altın üçgeni yol haritası" kapsamında Diyarbakır’ın zengin kültürel mirasının turizme kazandırılması, bölgesel kalkınmanın sağlanması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Projeler Şube Müdürlüğü, Karacadağ’ın UNESCO Küresel Jeoparklar programına dahil edilmesi için yaptığı müracaat kapsamında Diyarbakır il sınırları içerisindeki jeosit alanlarının tespit edilmesi için proje hazırladı.

Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın Teknik Destek Programı kapsamında "Potansiyel Jeopark Alanı İçerisinde Jeosit Tespit ve Değerlendirme Çalışmaları İçin Danışmanlık Hizmeti Talebi" projesi kabul edildi.

Protokol, Büyükşehir Belediyesi’nde Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Nihat Nurbaki ve Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral tarafından imzalandı.

Proje kapsamında Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığınca kurulacak ekip, Karacadağ’da jeosit tespiti, haritalandırılması ve raporlanması için 60 gün boyunca saha tarama çalışması yapacak.

Geçtiğimiz yıl Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa sınırları içerisinde bulunan Karacadağ’ın Jeopark olması için UNESCO Türkiye Milli Komitesine yapılan başvuru uygun görülerek, bu konudaki "iyi niyet beyanı" Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla UNESCO Sekretaryasına iletilmişti.

Kategori: Genel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-