Diyarbakır’da 30 ton sahte gübre ele geçirildi
​Merkez Bağlar ilçesi kırsal kesiminde tarımda kullanılmak üzere hazır bulundurulan 30 ton değerinde sahte gübre ele geçirildi.
Diyarbakır’da 30 ton sahte gübre ele geçirildi

Çiftçileri maddi zarara uğratan hem toprağa hem tarım ürünlerine büyük zarar veren sahte gübre Bağlar Belediyesi ekipleri tarafından kamyonlara yüklenerek imha edildi.

Karacadağ bölgesinde bir mahallede tarımda kullanılmak üzere hazırlık yapılan 30 ton sahte gübre belediye ve ilgili kurumların ortak çalışmasıyla son anda yakalanarak imha edildi, çiftçiler zarardan kurtarıldı, tarım ürünleri ve tarımsal alanların zarar görmesinin önüne geçildi.

Gelen bir ihbarı değerlendiren Bağlar Belediyesi, Bağlar İlçe Tarım Müdürlüğü ve jandarma ekipleri olayın gerçekleştiği yerde çalışma yaparak yüklü oranda sahte gübre ele geçirdi. Ürün kalitesini düşürerek gıda yoluyla çeşitli hastalıklara da neden olduğu öğrenilen sahte gübrenin ele geçirilmesi olayın mağduru çiftçiler tarafından memnuniyetle karşılandı.

Olayla ilgili tutanak tutan ekiplerin çalışması sonrasında sahte gübre olayına karışan şahıslarla ilgili daha sonra adli makamlarca yasal işlem başlatılacağı ifade edildi.

Ele geçirilen sahte gübre belediyeye ait araçlara yüklenerek imha edildi.

Tarım ürünlerine ve ekimin yapıldığı  toprağa ağır tahribat veren sahte gübrenin çok büyük zararları olduğunu belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, “Bu iş hem üretim yapana hem tarımsal alanlara hem de vatandaşlarımıza büyük zarar veriyor. Gıda sağlığı için büyük risk ve tehlike. Kimsenin bunu yapmaya hakkı yok. Vatandaşlarımız bu tür durumlarda bizimle ve ilgili kurumlarla iletişime geçsin.” diye konuştu.

Kategori: Yerel
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-