STK'lardan hükümete çağrı: Somut adımlar atılmalı
Terör rejiminin Filistin'e yönelik saldırıları karşısında verilen tepkilerin yetersiz kaldığını belirten STK'lar, başta İncirlik ve Kürecik üslerinin kapatılması olmak üzere tüm askeri ve diplomatik ilişkilerin sonlandırılması gerektiğini söyledi.
STK'lardan hükümete çağrı: Somut adımlar atılmalı


Yaklaşık bir hafta önce Mescid-i Aksa'ya yönelik başlatılan saldırılara tepki amaçlı basın açıklamaları, boykot çağrıları, yürüyüşler, şehir içi araç konvoyları ve sosyal medya üzerinden Filistin'i destekleyici çalışmalar sürüyor.

Müslüman halklar tarafından yapılan çalışmalara nispeten yetki mercilerinin de olayları kınamayla sınırlı tutmasının yetersiz olduğunu dile getiren STK'lar, özellikle Türkiye'nin; askeri üsleri kapattırması, konsoloslukları geri çekmesi, devlet tanımından çıkarması; askeri, diplomatik, ekonomik ve siyasi tüm ilişkileri sonlandırarak somut adımlar atmasının vaktinin geldiğini söyledi.

Kudüs'ü ve Aksa'yı savunan Filistinlilerin bu barbar saldırılar altında korunabilmesi için, bütün İslam ülkelerine vazife düştüğünü hatırlatan Peygamber Sevdalıları Vakfı Genel Başkanı Adnan Akgönül, "En büyük görev, bütün İslam ülkelerinin tek vücut olup daha etkin bir seda ile tepkilerini göstermeleridir. Siyasi, askeri, ekonomik anlamda direkt müdahaleyle etkin bir biçimde kendi tavırlarını ortaya koymaları gerekiyor. Özellikle İslam ülkeleri yöneticileri bu anlamda kendi etkin imkânlarını, güçlerini ve var olan bütün durumlarını seferber etmek zorundalar." dedi.