Uzaya gönderilen 22 tonluk roket Türkiye’ye düşebilir
Çin, uzaya gönderdiği 22 tonluk Long March-5B roketinin kontrolünü kaybetti. Bilim insanları, birkaç güne dünyaya düşeceği tahmin edilen roketin henüz tam olarak nereye düşeceğini bulamadı.
Uzaya gönderilen 22 tonluk roket Türkiye’ye düşebilir


Çin'in geçtiğimiz haftalarda uzaya fırlatılan ve yörüngeye yerleşen 'Long March 5B' isimli roketi için kritik bir uyarı yapıldı.

SpaceNews'ta yer alan habere göre, uzmanlar 22 tonluk roketin kontrolden çıktığını ve Dünya'ya inmesi planlanan alanların dışına düşebileceğini açıkladı. ABD Uzay Kuvvetleri, roketi takip ettiklerini açıkladı.

Harvard Üniversitesi'nde araştırma yürüten uzay bilimci Jonathan McDowell, roket parçalarının kuzey ve güney yarımkürede 41. enlemler arasına düşebileceğini söyledi.

8 Mayıs'ta düşmesi beklenen ve 33 metre uzunluğunda olan roketin New York, Madrid, İstanbul, Pekin, Şili ve Yeni Zelanda için tehdit oluşturduğu belirtildi. Kontrolsüz bir biçimde yerleşim yerine düşmesi halinde onlarca kişinin hayatını kaybedebileceği ifade edildi.

Uzay bilimci Jonathan McDowell, rokete ilişkin şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz yıl uzaya yollanan Long March-5B roketinden büyük metal parçalar gökyüzünde uçuşmuş ve Fildişi Sahili'nde birçok bölgeye zarar vermişti. Çoğu yeryüzüne düşmeden yanıp yok oldu ama yeryüzüne düşen büyük metal parçalar da vardı. Kimse yara almadan kurtulmuştu. En son Mayıs 2020'de yine Çin tarafından fırlatılan bir roketin enkazı Fildişi Sahili'nde bulunan köylere düşmüştü." denildi.

Kategori: Bilim & Teknoloji
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-